Publikacje

  • Wszystkie
  • Leczenie uzależnień od alkoholu
  • Leczenie uzależnień od hazardu
  • Leczenie uzależnień od narkotyków
  • Leczenie uzależnień od seksu

Czy jestem alkoholikiem?

Dużo podróżuję i lubię umilać sobie drogę rozmową z nowo poznanymi osobami. Często kiedy mówię o swoim zawodzie, pada pytanie: kiedy picie alkoholu zamienia się w nałóg? albo kiedy człowiek staje się alkoholikiem?

Jak pomóc osobie uzależnionej?

Uzależnienie jest chorobą chroniczną. Nie da się jej wyleczyć za pomocą środków farmakologicznych. Do tego, by zacząć żyć w trzeźwości potrzebna jest zmiana myślenia.

Skąd się wzięła psychologia?

Osoby zajmujące się uzdrawianiem istnieją od zawsze. Zwyczajowo doktor kojarzył się z leczeniem chorób ciała. Kim zatem są „lekarze dusz” i w jaki sposób uzdrawiają?

Kim jest psychiatra i jak nim zostać?

Psychiatria jest dziedziną medycyny zajmującą się zdrowiem psychicznym, a właściwie jego patologią. Jako nauka specjalizuje się precyzowaniem procesu diagnostycznego, rozwijaniem i ulepszaniem farmakoterapii, ale także badaniem przyczyn powstawania danej choroby.

Kim jest psychoterapeuta? cz. 1

Spotkałam się kiedyś z opinią, że psychoterapeuta to taki przyjaciel, któremu płaci się za wygadanie. Trudno jest się z tym nie zgodzić, bo przecież tworzy się pewna relacja między terapeutą a klientem, dochodzi do co najmniej równie intymnych odkryć swojej duszy, a spotkania są regularne czasem przez kilka lat. Mimo wszystko trudno mówić o więzi przyjacielskiej.

Lekarze dusz kim jest psychoterapeuta?

Zastanawiacie się może, kim jest psychoterapeuta? Jak już wspominałam, przygotowanie do zawodu psychoterapeuty zaczyna się od ukończenia studiów magisterskich (np. psychologia, socjologia, filozofia, pedagogika) lub medycznych.

Jak wygląda dzień w ośrodku leczenia uzależnień?

Zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda dzień, tydzień z życia w Ośrodku Leczenia Uzależnień? Aktualni lub byli pacjenci – pamiętacie lęk, jaki wam towarzyszył pierwszego dnia terapii?

Terapia pogłębiona

Terapia pogłębiona – dla wielu osób to hasło zagadka. Niektórzy zastanawiają się, co się tam odbywa. Czym różni się od terapii podstawowej skupionej na identyfikacji z uzależnieniem, rozpoznawaniu głodów, wyzwalaczy czy nauką podstawowych umiejętności pomocnych w drodze ku trzeźwości?

Opinie pacjentów na temat terapii pogłębionej

W ostatnim czasie zapytaliśmy pacjentów naszego ośrodka leczenia uzależnień, co myślą i jak wpływa na nich terapia pogłębiona w naszym ośrodku oraz jakie ma znaczenie w ich procesie zdrowienia? Poniżej cytaty kilku anonimowych opinii uczestników na jej temat:

Czym różni się psycholog od psychiatry

Z jakim problemem mogę zgłosić się do psychiatry? O tym, kim jest psychiatra, możecie przeczytać w artykule – kim jest psychiatra i jak nim zostać?  Specyfika pracy psychiatry opiera się na opracowaniu, realizowaniu i kontrolowaniu indywidualnego planu terapii na podstawie wcześniej przeprowadzonej diagnozy problemu.

Kto jest podatny na uzależnienia?

Zastanawiacie się może kto jest podatny na uzależnienia? Jak już wielokrotnie wspominałam w poprzednich wpisach, uzależnienie jest chorobą przewlekłą i śmiertelną, taką jak np. cukrzyca. Zwracam na to uwagę ponownie, ponieważ uzależnienie jest chorobą niezawinioną, chociaż stwierdzono i nazwano czynniki biologiczne, psychologiczne i środowiskowe, które mogą „ułatwiać” rozwinięcie się nałogu.

Jak się leczyć w ośrodku leczenia uzależnień na NFZ?

Zastanawialiście się jak się leczyć w ośrodku leczenia uzależnień na NFZ ?W Polsce leczenie uzależnienia od alkoholu jest bezpłatne.

Jak funkcjonuje rodzina z problemem alkoholowym?

Rodzina z problemem alkoholowym to taka rodzina, w której co najmniej jedna osoba spożywa alkohol w sposób nadmierny lub nałogowy.

Dorosłe Dzieci Alkoholików (DDA)

Każdy, kto wychował się w rodzinie z problemem alkoholowym narażony jest na silny stres. Niezależnie od wieku i roli w rodzinie – skutki nadużywania alkoholu lub narkotyków jednego z członków rodziny dotyczą wszystkich pozostałych. Również, a być może przede wszystkim, tych najmłodszych. Jak funkcjonuje dziecko w rodzinie z problemem alkoholowym? Członkowie rodziny, w której jeden z rodziców nadużywa alkoholu, codziennie […]

Wpływ picia alkoholu na życie partnera

O tym, jak funkcjonuje rodzina z problemem alkoholowym pisałam we wcześniejszym wpisie. Czynny akoholizm jest źródłem tak silnego stresu, że zmianom ulega cały system rodzinny.

Po czym poznać, że ktoś bierze narkotyki?

Każdy potrafi rozpoznać osobę pijaną, nawet dzieci w wieku wczesnoszkolnym. A czy potrafisz określić, kto bierze narkotyki? Kto ostatnio w Twojej obecności był pod wpływem coraz łatwiej i szerzej dostępnych środków psychoaktywnych. Wbrew pozorom, nie jest to trudne na tyle, aby po zapoznaniu się z charakterystycznymi zachowaniami i stanami nie podejrzewać spożycia narkotyków.

Wpływ narkotyków na funkcjonowanie osób zażywających

Jakie są niepokojące objawy, sugerujące zażywanie środków psychoaktywnych pisałam w poprzednim wpisie (Po czym poznać, że ktoś bierze narkotyki?).

Fazy uzależnienia od narkotyków

Do niedawna można było w literaturze spotkać się z opisem faz uzależnienia od alkoholu. Bardzo dokładnie i szczegółowo opisane objawy i kryteria na każdym z etapie uzależnienia bez problemu pozwalały na autodiagnozę w tym zakresie.

Cug alkoholowy

Dla wielu picie jednego – dwóch piw dziennie nie jest uzasadnieniem do postawienia diagnozy uzależnienia. Ba, takie osoby pytane, kiedy ostatni raz piły alkohol,

Faza krytyczna alkoholizmu

Nikt nie rodzi się uzależniony od danej czynności czy substancji, chociaż zdarzają się przypadki nietrzeźwych noworodków. To, jak wyglądało nasze życie prenatalne, czyli „w brzuchu mamy”,

Uzależnienie od hazardu

Ośrodki leczenia uzależnień, niegdyś kojarzone głównie z leczeniem alkoholizmu i narkomanii, dzisiaj są zmuszone dostosowywać swoją ofertę i program dla osób uzależnionych od niezbadanych środków chemicznych, tak zwanych dopalaczy

Fazy uzależnienia od hazardu

Hazard, tak jak alkoholizm, niepostrzeżenie wkroczył na ulice naszych miast, do osiedlowych sklepów, a nawet na stacje benzynowe.

Dlaczego uzależniony nie chce się leczyć?

„Im bardziej nalegam, im bardziej się na siebie złościmy, im bardziej ona potrzebuje leczenia – tym dalej mi do celu, jakim jest terapia dla mojej żony. Dlaczego ona nie chce się leczyć?”

Terapia zajęciowa w leczeniu uzależnień – ergoterapia

Terapia uzależnień ma zarezerwowane dla swojego działania specyficzne formy oddziaływania na pacjentów. W zakres tego wchodzi terapia zajęciowa,

Święta Bożego Narodzenia w Ośrodku w Miłkowie

Za nami kolejne Święta Bożego Narodzenia w ośrodku leczenia uzależnień w Miłkowie. Przygotowania zaczęły się 2-3 tygodnie przed Świętami. Rozpoczęliśmy od robienia stroików i kartek świątecznych podczas ergoterapii. Później ubraliśmy choinkę. Następnie zaplanowaliśmy kolację wigilijną oraz potrawy na pozostałe dni.

Arteterapia w terapii uzależnień

Arteterapia (Artterapia) w dosłownym rozumieniu jest to leczenie przez sztukę. Oddziaływanie terapeutyczne, jak nazwa wskazuje, opiera się na dwóch równoważnych źródłach – twórczości i terapii.

Uzależnienie od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu, to prawdziwa historia. Historia wspaniałego człowieka, który kiedyś znalazł się w Ośrodku w Miłkowie. Przeszedł długą, pełną wyrzeczeń drogę. Jej początek był wyboisty, pełen bólu, poczucia winy, bezradności i złości. Z czasem zaczęły pojawiać się inne emocje – nadzieja, spokój, radość, a na jego twarzy zagościł uśmiech. Udowodnił, że można wyjść z najtrudniejszych sytuacji. A teraz, co […]

Dopalacze

Czym są dopalacze? Dopalacze są substancjami chemicznymi, które oddziałują na system nerwowy człowieka w podobny sposób jak różnego rodzaju narkotyki. Istnieją zarówno te, które pobudzają (jak np. amfetamina), wywołują efekt halucynogenny (podobnie jak LSD), czy w działaniu przypominają marihuanę. Należy jednak pamiętać, iż ZAWSZE nie do końca wiadomo, jaki mają skład chemiczny. W związku z tym nie są przeznaczone do spożycia, […]

Nawrót uzależnienia

W leczeniu uzależnienia od alkoholu czy narkotyków najczęściej dąży się do utrzymania całkowitej abstynencji od substancji psychoaktywnych.

Seksoholizm – uzależnienie od seksu

Coraz śmielej i coraz częściej w mediach pokazuje się seksualność i mówi się o seksualności człowieka.

Terapia przez Skype

PSYCHOTERAPEUCI PRACUJĄCY PRZEZ SKYPE: KATARZYNA BEHNKE – PSYCHOTERAPEUTA PTP, PSYCHOLOG, CERTYFIKOWANY SPECJALISTA PSYCHOTERAPII UZALEŻNIEŃ –> skype: katarzyna behnke; tel: 607431155

Specyfika terapii uzależnień

Nie przez przypadek z całej gałęzi psychoterapii oddzieliła się forma psychoterapii skierowana do osób uzależnionych. W tym przypadku nie można mówić o osobnym nurcie,

Pierwsza wizyta u psychologa

W swojej pracy często spotykam się z sytuacją, w której danej osobie bardzo zależy na konsultacji psychologicznej, a jednocześnie czuje tyle lęku i ma tyle obaw, że do tego kontaktu nie dochodzi.

Odtrucie, czyli detoks – dlaczego jest taki ważny?

Uzależnienie od dowolnej substancji (alkoholu, narkotyków, dopalaczy, leków) czy zachowań (hazard, seks, nadmierne korzystanie z komputera) jest składa się z symptomów chorobowych, jak każda inna choroba.

Fakty i mity na temat psychologa – część 1.

Mimo wzrastającej świadomości psychologicznej wśród ludzi, zmniejszających się błędnych przekonań na temat pomocy psychologicznej oraz coraz większego zainteresowania i wyrażania potrzeby kontaktu z profesjonalistą,

Fakty i mity na temat psychologa – część 2.

Płacę za wizytę u psychologa po to, aby on dał mi wskazówki i rady, jak mam postępować, aby rozwiązały się moje problemy.

Uzależnienie mieszane

Przy tak dużej i łatwej dostępności różnych środków psychoaktywnych nietrudno jest nie tylko uzależnić się od danej substancji, ale i znaleźć dla niej zastępstwo, zamiennik albo uzupełnienie „haju”.

Bezsilność wobec środków psychoaktywnych

W procesie trzeźwienia, niezależnie czy człowiek korzysta z profesjonalnej pomocy terapeutycznej, czy z wsparcia w grupach samopomocowych, istotną rolę odgrywa uznanie własnej bezsilności wobec alkoholu czy narkotyków. W niektórych środowiskach przyjmuje się, że bez uznanej bez uznanej bezsilności nie ma trzeźwienia. Czym jest ta bezsilność i dlaczego jest taka ważna? Źródła bezsilności w terapii uzależnień Swoisty wpływ na profesjonalną terapię […]

Psychoterapia par

Tworzenie udanego związku, prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego oraz założenie i utrzymanie rodziny nie jest łatwe. Wymaga poświęcenia, rezygnacji z dotychczasowego „wolnego” życia.

Terapia uzależnień czy klasyczna psychoterapia?

Ze zdrowiem psychicznym jest podobne jak ze zdrowiem fizycznym – w zależności od problemu należy udać się do właściwego specjalisty.

Wady i zalety psychoterapii

Decydując się na podjęcie psychoterapii, każdy oczekuje widocznych, odczuwalnych i trwałych korzyści z przemiany, jaką dokonuje w trakcie terapii.

Kiedy zacząć leczenie odwykowe?

Najczęściej problem z nadużywaniem alkoholu, narkotyków czy innych środków psychoaktywnych, dostrzegają bliskie osoby – partnerzy, rodzina, przyjaciele, być może znajomi w pracy.

Grupy samopomocowe

Termin ten często używany, i równie często mylony, jest jednym z ważniejszych elementów trzeźwienia po ukończeniu terapii. Jak wielokrotnie wspominałam – bez wsparcia innych, życzliwych osób, bardzo trudno jest utrzymać abstynencję i trzeźwieć. Grupy samopocowe to właśnie takie grupy osób, które sobie nawzajem pomagają opierając się na własnym doświadczeniu. Do grup samopomocowych zaliczane są wszelkie stowarzyszenia, kluby abstynenta i mitingi AA/NA. […]

Jak przestać pić?

Pytanie, które stawia sobie większość osób uzależnionych w momencie, kiedy faktycznie mają już dość swojego destrukcyjnego ciągu alkoholowego czy narkotykowego – jak zerwać z nałogiem?

Co zmienia się w relacji małżeńskiej po terapii uzależnienia?

Gdy do terapeuty przychodzi osoba współuzależniona, pytana o cel wizyty odpowiada „chcę, aby mój mąż przestał pić”. Nie dostrzega możliwości wpływu na swoje cierpienie w inny sposób.

Jak informować dziecko o problemie alkoholowym w rodzinie?

Osoba uzależniona, która nie podejmuje leczenia, czesto jest kłopotliwym, zawstydzającym i budzącym lęk tematem wśród członków rodziny.

Wychowanie dzieci wolnych od nałogów

Rodzic, jako najważniejsza osoba w życiu dziecka, ma wiele przywilejów i praw, ale też ciąży na nim duża odpowiedzialność za dalsze życie potomka.

Terapia uzależnień stacjonarna czy ambulatoryjna?

Mechanizmy uzależnienia u osoby uzależnionej nie pozwalają dostrzec problemu, z jakim się zmaga, mimo oczywistych i obiektywnych dowodów.

Zapobieganie nawrotom w święta

Zbliża się gorący okres świąt, długich weekendów, spotkań z rodziną. Gorący – bo szał zakupów, szał sprzątania, ciągła bieganina i stres.

Postanowienia noworoczne dla osób uzależnionych

Święta i Nowy Rok to okres burzliwy, ale też czas refleksji, rodzinnej atmosfery, czas wybaczania i wprowadzania zmian w życie.

Jak wybrać ośrodek leczenia uzależnień?

Jedną z trudniejszych decyzji, jakie musi podjąć osoba uzależniona, jest zdecydowanie się na leczenie w ośrodku stacjonarnym.

Trzeźwienie po ukończeniu terapii stacjonarnej

Podczas pobytu w ośrodku leczenia uzależnień można czuć nieadekwatną, nadmierną pewność siebie i poczucie siły wystarczające do utrzymania abstynencji po terapii.

Jak żyć z seksoholikiem?

Na zewnątrz – idealna rodzina. Każde pracuje, mają dzieci i dom. Wszystko, jak należy. On nie pije, nie bije. Czego chcieć więcej? Zakamarki domu kryją tajemnice.

Hazard – jak rozpoznać?

Na każdym kroku, w każdej reklamie, i niemalże w każdej „gierce” na telefonie czy komputerze są elementy hazardu, dla przeciętnej osoby niezauważalne, dla uzależnionych – wyzwalacze.

Trzeźwienie bez wstydu

W procesie leczenia uzależnienia jest kilka momentów krytycznych, których pokonanie znacznie przybliża osiągnięcie sukcesu i abstynencji.

Co to znaczy być uzależnionym?

W zależności od historii życia, poniesionych strat i konsekwencji nałogowych zachowań, każdy może mieć „swoją” definicję uzależnienia. Swoją, to znaczy te elementy, które przyczyniły się do uznania problemu. Dla jednych osób uzależnienie będzie to niszczenie rodziny i rozwoju zawodowego, dla innego zaniedbywanie zdrowia i ciągłe imprezowanie, a jeszcze inni uzależnienie to strata domu i całego dorobku życiowego. I wszyscy mają […]

Dlaczego piję? Zyski, które przyczyniają się do rozwoju i podtrzymania uzależnienia

Zanim spożywanie alkoholu staje się problemem, który wymaga osobnego leczenia, zazwyczaj najpierw jest objawem jakichś trudności. Każdy zaczyna pić z innego, własnego powodu.

Zagrożenia dla abstynencji

Każdy, kto był na terapii wie, że leczenie uzależnienia to nie zdobycie „magicznej recepty”, dzięki której osoba uzależniona zostaje „wyleczona”.

Profilaktyka uzależnień od komputera i Internetu

Wychowując dzieci, rodzice chcą popełnić jak najmniej błędów. Starają się stworzyć idealne warunki do nauki, rozwoju, zabawy. Starają się przekazać wartości ważne i pomocne w życiu.

Jak wybrać terapeutę?

W Polsce zauważa się coraz większą świadomość, ale i potrzebę korzystania ze specjalistycznej pomocy psychologicznej.