Dopalacze

Czym są dopalacze?

Dopalacze są substancjami chemicznymi, które oddziałują na system nerwowy człowieka w podobny sposób jak różnego rodzaju narkotyki. Istnieją zarówno te, które pobudzają (jak np. amfetamina), wywołują efekt halucynogenny (podobnie jak LSD), czy w działaniu przypominają marihuanę. Należy jednak pamiętać, iż ZAWSZE nie do końca wiadomo, jaki mają skład chemiczny. W związku z tym nie są przeznaczone do spożycia, ponieważ są niezwykle szkodliwe dla organizmu człowieka i prowadzą do zaburzeń psychicznych, fizycznych lub do śmierci.

Dlaczego ludzie kupują i zażywają dopalacze?

Po pierwsze, dopalacze są łatwo dostępne. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło „dopalacze” i od razu, na pierwszej stronie widnieją sklepy, które sprzedają te szkodliwe substancje. Są one „legalne” z tego względu, że w skład dopalaczy nie wchodzą zakazane substancje określone przez prawo. Dilerzy dzięki temu szybko wzbogacają się, nie ponosząc konsekwencji (chyba że te moralne, w końcu dzięki nim zagubieni ludzie mogą się truć).
Kiedy pytam pacjentów, dlaczego biorą dopalacze, często słyszę, że są tańsze, niż np. amfetamina, łatwiej dostępne, oraz że ich działanie jest silniejsze (dają większego „kopa”).

Skutki uboczne zażywania dopalaczy

Co się dzieje po zażyciu i dlaczego ludzie trafiają na detoks, do szpitala psychiatrycznego czy na odwyk?
Dopalacze zawsze szkodzą zdrowiu. Znam osoby, które po jednym zażyciu miały wrażenie, że umrą na zawał, zdarzało się, że przestawały mieć czucie w ciele. Fizyczne objawy to między innymi: wzrost ciśnienia tętniczego, szczękościsk, nadmierna potliwość, nudności, bóle ciała. W sferze psychicznej najczęściej pojawiają się silne lęki, które bardzo często przechodzą w psychozy (halucynacje wzrokowe, słuchowe czy urojenia, np. poczucie bycia śledzonym). Stąd też osoby, które zażywają dopalacze ciągami, po kilka dni często kończą na oddziałach zamkniętych w szpitalach psychiatrycznych. Ich leczenie jest długotrwałe, ze względu na obszerne uszkodzenia układu nerwowego oraz inne zaburzenia fizyczne. Czy jest różnica w funkcjonowaniu osób po dopalaczach i narkotykach? Owszem. Degradacja psychofizyczna następuje zdecydowanie szybciej u ludzi zażywających dopalacze. Mają oni znacznie większe trudności w mówieniu, myśleniu, a po okresie nawet ok. 5 miesięcy abstynencji od środków psychoaktywnych stale towarzyszy im emocjonalna pustka. Osoby takie wymagają znacznie dłuższej terapii. Niestety uszkodzenia wywołane tymi środkami u osób zażywających powodują, iż nie zawsze są oni w stanie pracować terapeutycznie w ośrodku odwykowym. Zdarza się, iż doprowadzają się do upośledzeń intelektualnych i psychofizycznych, które eliminują ich z życia społecznego.
 Jeśli masz problem i chciałbyś porozmawiać zapraszam
mgr Katarzyna Behnke