Opinie pacjentów na temat terapii pogłębionej

W ostatnim czasie zapytaliśmy pacjentów naszego ośrodka leczenia uzależnień, co myślą i jak wpływa na nich terapia pogłębiona w naszym ośrodku oraz jakie ma znaczenie w ich procesie zdrowienia? Poniżej cytaty kilku anonimowych opinii uczestników na jej temat:

Dla mnie  pogłębiona terapia ma duże znaczenie, gdyż mogę zajerzeć głębiej w siebie. Poruszyć tematy i problemy z całego mojego życia. Pewnie  z nikim poza Ośrodkiem nie porozmawiałbym o tym, co mnie gryzie i trapi. Dopiero oddziaływanie terapeutyczne pozwoliło mi uświadomić sobie, ile spraw z mojej przeszłości wiąze się z moim uzależnieniem. Wielu rzeczy nie umiałbym sobie sam wytłumaczyć, i chociaż przyznanie się do popełnionych błędów nie jest łatwe – to przynosi ulgę, dodaje wiarę i pewność siebie.”

Myślę, że ta terapia jest potrzebna, aby dotrzeć do siebie, do swoich uczuć, do źródła problemu alkoholowego lub narkotykowego, aby nauczyć się rozmawiać o sobie oraz o swoich problemach, aby być ogólnie w lepszym kontakcie z soba oraz innymi. Moim zdaniem terapia pogłębiona to bardzo dobra inicjatywa, w którą zaangażowani są zarówno terapeuci i jak i pacjenci.”

Uczestnictwo w terapii pogłębionej daje możliwość na nowy, przede wszystkim trzeźwy i świadomy, start w życie. Angażując się w zajęcia, odkrywam w sobie cechy, które utraciłem w przeszłym życiu. Pozwala mi to zbliżyć się do siebie i drugiego człowieka. Mimo trudności w zaakceptowaniu swoich błędów i niedoskonałości, terapia pogłębiona poszerza perspektywy na lepsze życie.”

A jakie są wasze opinie na temat tej terapii ? Czy macie podobne refleksje? Może mieliście inne doświadczenia? Zachęcam do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach.

wybrane opinie pacjentów Ośrodka Pro Maind w Miłkowie

W następnym artykule odpowiemy na pytanie czym różni się psycholog od psychiatry