Ośrodki leczenia uzależnień, niegdyś kojarzone głównie z leczeniem alkoholizmu i narkomanii, dzisiaj są zmuszone dostosowywać swoją ofertę i program dla osób uzależnionych od niezbadanych środków chemicznych, tak zwanych dopalaczy, ale również kompulsywnie/nałogowo wykonujących pewne czynności. Zaliczają się do nich między innymi zakupy, seks, objadanie się, korzystanie z komputera i Internetu, sprzątanie, praca zawodowa oraz gry hazardowe. Tym ostatnim poświęcę uwagę w dzisiejszym artykule.
Czym jest uzależnienie od hazardu?
Uzależnienie od hazardu to patologiczne, chorobowe granie za pieniądze. Czynnikiem decydującym jest żądza wygranej. Objawia się utratą kontroli nad grą oraz zachowaniem, doprowadzając do ruiny życie emocjonalne, rodzinne, społeczne, zawodowe i duchowe. Mówi się, że jest to najdroższe uzależnienie. Osoba uzależniona nie kontroluje, ile czasu już gra, ile pieniędzy już przegrała. Liczy się tylko szansa wygranej. Patologiczny hazard objawia się często powtarzającym się uprawianiu hazardu, pomimo licznych szkód i strat wartości. Życie hazardzisty koncentruje się wokół grania, wszelkie czynności i zachowania przynoszące dotychczas zadowolenie zostają porzucone, zapomniane.
Motorem napędowym rozwijanie się hazardu jest potrzeba doświadczania silnego napięcia. Może ona być realizowana poprzez ryzykowne zachowania jak np. uprawianie ekstremalnych sportów, wdawanie się w bójki, zakłady i hazard. Wygrana w każdym z tych przypadków (pokonanie kolejnego rekordu, przeżycie mimo nieludzkich warunków do zdobywania szczytu, wygranie bójki o nierównych szansach) zwiększa poczucie mocy, często nieadekwatnego sprawstwa, a to z kolei zachęca do dalszego podejmowania ryzyka. Osoba nieuzależniona od przeżywania napięcia, od hazardu, z wygraną pójdzie do domu. Chorobliwy hazardzista, niezależnie od wygranej, dalej będzie grać, aż wszystko przegra. Można odnieść wrażenie, że to przegrana powoduje zwiększenie częstotliwości gry oraz podwyższa zakłady. Z jednej strony osoba uzależniona, która przegra, czuje do siebie pogardę i przeżywa lęk związany z poczuciem utraty kontroli. Ale to właśnie przegrana zmusza do „odegrania się”, pozwala na dalszą grę, dalsze budowanie napięcia, i daje złudne nadzieje na odbudowanie swojego poczucia własnej wartości.
Ośrodki Leczenia Uzależnienia od Hazardu
Hazard jest uzależnieniem, więc mechanizmy uzależnienia, konsekwencje tej choroby są takie same jak w alkoholizmie czy narkomanii. Podobny jest również proces leczenia. Gry hazardowe uzależniają psychicznie, jednak nagłe „odstawienie” czynności powoduje podobne zespoły odstawienie – nerwowość, wybuchowość, nadpobudliwość, agresję, wzmożoną senność lub bezsenność, obniżenie nastroju, omamy. Detoks, za pomocą środków farmakologicznych, pozwala wyregulować gospodarkę hormonalną, która została zaburzona na skutek ciągłego przeżywania pobudzenia. Dopiero po tym pierwszym etapie zaprzestania wykonywania patologicznie danej czynności można podjąć terapię stacjonarną – w ośrodkach lub szpitalach psychiatrycznych świadczących usługi terapii uzależnień od hazardu, lub terapię ambulatoryjną – w poradniach lub oddziałach dziennych leczenia uzależnienia od hazardu. Najlepiej w pierwszym kroku skorzystać z pomocy specjalisty psychiatry, który po wstępnej diagnozie będzie mógł dobrać najlepszą formę leczenia.
Jeśli Twój bliski ma problem i chcesz go skonsultować, polecamy:
psychoterapia Złotoryja
psychoterapia Legnica
psychoterapia Jelenia Góra
mgr Anna Worobiej