PSYCHOTERAPEUCI PRACUJĄCY PRZEZ SKYPE:
KATARZYNA BEHNKE – PSYCHOTERAPEUTA PTP, PSYCHOLOG, CERTYFIKOWANY SPECJALISTA PSYCHOTERAPII UZALEŻNIEŃ –> skype: katarzyna behnke; tel: 607431155
JOLANTA SKOCZYLAS – CERTYFIKOWANY PSYCHOTERAPEUTA PTP, SPECJALISTA PSYCHOLOGII KLINICZNEJ –> skype: jolanta skoczylas behnke; tel: 607431243
MICHAŁ BEHNKE – PSYCHOTERAPEUTA PTP, CERTYFIKOWANY SPECJALISTA PSYCHOTERAPII UZALEŻNIEŃ
Dlaczego terapia przez Skype to dobry pomysł?
Dziś, kiedy jest coraz większa świadomość potrzeby pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej, dostępność specjalisty jest bardzo ważna, a jednocześnie skoncentrowana najczęściej w wielkich miastach. Znacznie trudniej jest znaleźć dobrego, wykwalifikowanego psychoterapeutę na obszarach małomiejskich. A wiadomo – terapia uzależnień kosztuje czas i pieniądze, doliczyć do tego koszty dojazdu do najbliższego większego miasta… nie dziwię się, że największy odsetek ludzi korzystających z psychoterapii zamieszkuje duże i wielkie miasta. A co z osobami, które pracują w delegacjach, a potrzebują pomocy terapeutycznej? Zmienianie psychoterapeuty co miesiąc-dwa nie ma najmniejszego sensu, gdyż praca terapeutyczna opiera się na stabilnej relacji między klientem/pacjentem a terapeutą, którą to relację buduje się przez wiele spotkań terapeutycznych. Trudno sobie wyobrazić, aby dojeżdżać z drugiego końca Polski do swojego terapeuty przynajmniej raz w tygodniu. W podobnie trudnej sytuacji są osoby pracujące stale lub czasowo poza granicami państwa. Nawet biegłe posługiwanie się językiem obcym może nie spotkać się z pełnym zrozumieniem i porozumieniem terapeutycznym, choćby ze względu na różnice kulturowe i trudność w wyrażeniu swojego stanu emocjonalnego, co wymaga często abstrakcyjnych pojęć. Wciąż problemem wielu gabinetów jest dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dla osób poruszających się o kulach czy na wózku dojazd do gabinetu, a czasem wciąż wejście do budynku jest barierą nie do pokonania w pojedynkę.
Do niedawna osoby w wyżej opisanych sytuacjach skazane były na albo pojedyncze konsultacje psychologiczne, albo na oczekiwanie na „lepsze czasy”, kiedy systematyczny kontakt z psychoterapeutą byłby możliwy. Aktualnie na szczęście technologia idzie do przodu i istnieje możliwość skorzystania z pomocy psychologa czy psychoterapeuty online.
Wady i zalety terapii przez Skype
Terapia przez Skype, mimo wielu badań i ciągłego zainteresowania naukowców skutecznością takiej formy pomocy, wciąż ma wielu przeciwników. Sceptycy zadają pytania: jak można zbudować prawdziwą i zdrową relację przez Internet? Jak można poznać drugiego człowieka, nie widząc reakcji jego całego ciała? Jak prowadzić terapię przy zakłóceniach transferowych? Przecież pacjent może w każdej chwili się rozłączyć, a terapeuta nie będzie wiedzieć, co się dzieje, jak zareagować?… Takich pytań nie zadają już sobie praktykujący terapię online psychoterapeuci.
Liczne badania naukowe dowodzą, że terapia przez Skype jest równie skuteczna i pomocna jak terapia oko w, oko w gabinecie terapeutycznym. Oczywiście spełnione muszą być pewne warunki. Przede wszystkim kontakt przez Skype trzeba traktować równie poważnie jak kontakt w gabinecie terapeutycznym – obowiązuje kontrakt terapeutyczny, etyka spotkania, kultura osobista, zadbanie o właściwe warunki (zarówno przez terapeutę, jak i przez klienta/pacjenta). Ważne jest traktować to poważnie, czyli nie wykonywać innych czynności podczas rozmowy, zadbać o dyskrecję i komfort – „usunąć” z pomieszczenia zwierzęta, innych domowników, głos radia, telewizora, telefon itp. Poważne traktowanie terapii pozwoli uniknąć takich komplikacji jak ciągłe przekładanie terminów, trudności z łączem internetowym (można zadbać o lepsze łącze), i wspomniane już negatywne działania i okoliczności towarzyszące rozmowie.
Dzięki temu można zyskać bardzo wiele. Przede wszystkim sama możliwość podjęcia terapii jest dużym plusem – niezależnie od miejsca zamieszkania, dostępność psychoterapeutów pracujących przez Skype wciąż rośnie. Pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze, które przeznaczone byłyby na dojazd do specjalisty. Uczciwe i poważne traktowanie takiej formy terapii pozwoli na zbudowanie autentycznej i leczniczej relacji pomiędzy terapeutą a pacjentem.
Na co zwracać uwagę w wyborze terapeuty przez Internet?
Zagrożenia kontaktu ze specjalistą przez Skype są podobne do zagrożeń, jakie pojawiają się przy wyborze psychoterapeuty „w realu”. Ważne jest sprawdzić i mieć pewność kompetencji osoby, do której zgłaszamy się po pomoc. Podobnie jak w gabinecie, w kontakcie online obowiązuję Kodeks Etyki Psychologa i Psychoterapeuty. Wybór kompetentnego specjalisty, który określa specyfikę problemów, jakimi się zajmuje, ustala konkretny i bezpieczny kontrakt obejmujący obie strony relacji jest bardzo ważny. Tak samo ważna jest świadomość, że nie każdy problem nadaje się do leczenia przez Skype, dlatego istotne jest doświadczenie i czujność terapeuty na zaburzenia różnego spektrum, aby nie zaszkodzić osobie, która szuka pomocy.
Zapraszamy również do odwiedzin naszych poradni
psycholog Złotoryja
psychoterapeuta Legnica
mgr Anna Worobiej