Każdy potrafi rozpoznać osobę pijaną, nawet dzieci w wieku wczesnoszkolnym. A czy potrafisz określić, kto bierze narkotyki? Kto ostatnio w Twojej obecności był pod wpływem coraz łatwiej i szerzej dostępnych środków psychoaktywnych. Wbrew pozorom, nie jest to trudne na tyle, aby po zapoznaniu się z charakterystycznymi zachowaniami i stanami nie podejrzewać spożycia narkotyków.
Objawy zażywania narkotyków
Najczęściej, na co rodzice oraz partnerzy osób uzależnionych zwracają uwagę jako pierwsze, to zmiana stylu życia – zmiana znajomych, izolowanie się od bliskich, unikanie rozmów. Oczywiście przyczyn takiego zachowania może być wiele, jak choćby stres w pracy czy natłok obowiązków w szkole, którym na początku swej narkomańskiej drogi wiele osób tłumaczy swoje zachowania. Jednak każdy stres w pracy czy w szkole mija, i wtedy życie wraca do normy. Pojawianie się kolejnych, nowych wymówek dla swojego stanu mogą wskazywać na pogłębianie się problemu narkotykowego.
Inną przesłanką przemawiającą za tym, że bliski może mieć problem z narkotykami, jest posiadanie nietypowych przedmiotów. Są to szklane lufki, woreczki foliowe, folia aluminiowa w małych kawałkach lub sreberka po czekoladzie, a w końcu opalone łyżeczki i strzykawki.
Kiedy istotnie problem leży w zażywaniu narkotyków, do wyżej wymienionych objawów dochodzą krótkie, tajemnicze telefony, nagłe wyjścia z domu, zaprzestanie dbania o siebie – o wygląd, odżywianie, higienę osobistą. Zmiana dobowego rytmu dnia – spanie w dzień, załatwianie spraw w nocy. Po kilku miesiącach widoczny jest spadek wagi ciała, zmiana sposobu bycia danej osoby (apatia, depresyjność lub nagłe wybuchy agresji), używanie nowych słów pochodzących z ulicznego slangu.
W międzyczasie najczęściej dochodzi do utraty lub porzucenia pracy. Początkowo osoba uzależniona nie przyznaje się do tego faktu, a godziny, w których powinna pracować, spędza na organizowaniu i spożywaniu narkotyków. Mogą pojawiać się drobne kradzieże w sklepach i na ulicy. W ostateczności, kiedy już nie ma alternatywnych źródeł pieniędzy na narkotyki, dochodzi do wynoszenia z domu cenniejszych dóbr w celu zarobienia na narkotyki.
Objawy zażywania narkotyków mogą być skrajnie różne, w zależności od rodzaju substancji, jaką się weźmie. Mogą to być środki pobudzające, jak amfetamina, metaamfetamina, ale też halucynogenne jak LSD. Łatwo się domyślić, że osoby przyjmujące tak różne substancje, będą się inaczej zachowywać. Dlatego w kolejnym wpisie poświęcę więcej miejsca na szczegółową charakterystykę rodzajów środków psychoaktywnych.
mgr Anna Worobiej