Uzależnienie od dowolnej substancji (alkoholu, narkotyków, dopalaczy, leków) czy zachowań (hazard, seks, nadmierne korzystanie z komputera) jest składa się z symptomów chorobowych, jak każda inna choroba. Uświadomienie sobie problemu wynikającego z nałogowego funkcjonowania człowieka jest podstawą do podjęcia leczenia. Niezależnie od początkowej motywacji osoby dotkniętej problemem uzależnienia (zewnętrznej czy wewnętrznej), proces zdrowienia jest bardzo podobny.
Przyczyny podejmowania detoksykacji
Destrukcyjne spożywanie substancji psychoaktywnej, w tym alkoholu, powoduje zaburzenia funkcjonowania organizmu na poziomie fizjologicznym i psychicznym. Długotrwałe spożywanie alkoholu powoduje wyjałowienie, wypłukanie organizmu z mikroelementów i elektrolitów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i hormonalnego. Ciągi narkotykowe czy alkoholowe często łączą się z brakiem apetytu, niedożywieniem, zatem ubytki nie zostają systematycznie uzupełnianie. Dochodzi do całkowitego rozregulowania i wyniszczenia gospodarki organizmu.
Podobnie rzecz się ma w przypadku uzależnień behawioralnych, od różnych czynności. Podejmowanie nałogowych zachowań powoduje w organizmie nadprodukcję substancji funkcją odpowiadających narkotykom. Neuroprzekaźniki, czyli te elementy w organizmie ludzkim, które są odpowiedzialne za przekazywanie informacji drogą nerwową, zaczynają pracować w zaburzonych proporcjach – podobnie jak w przypadku nadużywania substancji psychoaktywnych. Będąc w ciągu zakupów, gry przy komputerze, seksu – nieważne jest prawidłowe odżywianie się i prowadzenie zdrowego trybu życia. Dochodzi zatem do podobnych skutków wyniszczenia, wycieńczenia i niedożywienia organizmu.
Kiedy dochodzi do obniżenia poziomu substancji psychoaktywnej w organizmie, lub zmniejszczenia częstotliwości wykonywania danej nałogowej czynności, organizm przeżywa swoisty szok, który można porównać do nagłego trzęsienia ziemi. Objawia się to pod postacią licznych symptomów fizycznych (ból głowy, wymioty, drżenia ciała, mrowienie, odrętwienie, skurcze), jak i psychicznych (rozdrażnienie, nerwowość, lęki, bezsenność, omamy, urojenia). W zależności od długości ciągu, ilości oraz jakości spożywanego alkoholu czy innych substancji, a także od ogólnego zdrowia danej osoby, te objawy mogą być silniejsze lub słabsze. Każdy zespół odstawienny od jakiejkolwiek substancji czy czynności jest zagrażający życiu, dlatego tak ważne jest zadbanie o farmakologiczny aspekt terapii.
Od czego zacząć leczenie?
Leczenie każdego rodzaju uzależnienia najlepiej zacząć od specjalistycznego detoksu pod stałą opieką medyczną. Detoks domowy, choć wielu wydaje się być bezpieczny, może zakończyć się tragicznie – zachłyśnięciem wymiocinami, atakiem padaczki poalkoholowej, samobójstwem na skutek omamów czy urojeń. Skuteczny i prawidłowy detoks powinien trwać od kilku dni do kilku tygodni (w zależności od stopnia degradacji organizmu i rodzaju uzależnienia) w specjalistycznej i przygotowanej do tego placówce opieki medycznej (szpitale, ośrodki). W tym czasie, a często nawet przed podjęciem detoksu, najlepiej zarezerwować miejsce w ośrodku stacjonarnym, gdzie oferowana jest terapia farmakologiczna, jak i psychoterapia.
Oddziaływanie farmakologiczne na detoksie, ale także w czasie terapii, wspiera oczyszczenie organizmu z trującej substancji, reguluje gospodarkę biochemiczną organizmu oraz reguluje nastrój, który często przez wiele tygodni jeszcze jest niestabilny. Natomiast to praca psychoterapeutyczna pozwala na faktycznie leczenie uzależnienia, a nie tylko jego powikłań. To dzięki psychoterapii pacjenci nabywają wiedzę i umiejętności niezbędne do utrzymania stałej abstynencji oraz do wprowadzenia korzystnych zmian w życiu. Psychoterapia poprzedzona farmakoterapią, a w następnym etapie prowadzone równolegle, ułatwiają kontakt oraz odbiór przekazywanych na terapii treści.
Zapraszamy do naszych placówek na konsultacje
mgr Anna Worobiej